Porovnať najlepšie 3 CMS (2017): WordPress vs. Joomla vs. Drupal

Vytvorenie vlastnej webovej stránky je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým – vďaka systémy na správu obsahu (CMS). S týmito platformami nebudete musieť písať jediný riadok kódu pre činnosti, ako je vývoj obsahu, inštalácia témy a pridávanie funkcií..

Štatistiky ukazujú, že WordPress je dnes najpopulárnejším redakčným systémom v online svete. Poskytuje oprávnenie 27,8% všetkých webových stránok; každý deň sa vytvára asi 50 000 nových stránok. Avšak to, že je to najpopulárnejší redakčný systém, neznamená, že je to jediná možnosť.

Využitie CMS a trhové podiely podľa W3Techs (zdroj).Využitie redakčného systému a trhové podiely top 1 milióna webov na základe štatistík publikovaných spoločnosťou BuildWith (zdroj).

Pokiaľ ide o návrh a vývoj webových aplikácií, neexistuje také riešenie ako univerzálne riešenie. Či už ste začínajúcim blogerom, podnikateľom alebo spoločnosťou, vaše webové stránky budú slúžiť ako vaše digitálne rozšírenie. Ak chcete vybudovať svoju autoritu, musíte vštepiť svoju osobnú značku do všetkého – od blogových príspevkov až po rozloženie stránok.

Výberom CMS v podstate určujete smer vášho úsilia o vývoj webových aplikácií. Zatiaľ čo väčšina CMS môže dosiahnuť rovnaký cieľ, ktorým je vytvorenie profesionálne vyzerajúcej stránky v priebehu niekoľkých hodín, existuje niekoľko kľúčových rozdielov, ktoré ovplyvnia spôsob, akým prevádzkujete a udržiavate svoje webové stránky..

V tomto článku sa pozrieme na rozdiely medzi tromi najpopulárnejšími platformami CMS – WordPress, Joomla a Drupal..

Rýchle porovnanie

Pred všetko ostatné, tu je rýchly prehľad týchto troch platforiem (na základe údajov podľa štatistík internetového života):

WordPressJoomlaDrupal
nákladyzadarmozadarmozadarmo
používanie311 682 miliónov26,474 milióna31 216 miliónov
Zadarmo Témy4000+1000+2000+
Doplnky zadarmo45.000+7000+34.000+
ProsPrispôsobiteľné, ľahko použiteľné, veľa učebných zdrojov, vynikajúca komunita & podporaĽahko sa učí, skvelý portál pomoci, je možné ho použiť na sociálnych sieťach, aktualizácie sa integrujú bez problémov, vstavané možnostiTechnicky vyspelejšie webové stránky vo všeobecnosti dosahujú lepšie zabezpečenie na úrovni podniku
ZáporyVyžaduje kód na veľké vizuálne prispôsobenia, aktualizácie môžu spôsobiť problémy s doplnkamiModuly sa ťažko udržiavajú, CMS na strednej úrovni (nie také ľahké ako WordPress, nie také pokročilé ako Drupal).Používatelia potrebujú základné znalosti HTML, PHP a ďalších jazykov pre vývoj webových aplikácií

WordPress vs Joomla

WordPress sa považuje za najvhodnejšiu platformu pre začiatočníkov. Joomla však nie je príliš pozadu. Má tiež hladkú krivku učenia, užívateľsky prívetivé rozhranie a moduly, vďaka ktorým je pridávanie funkcií hračkou.

Či už ste nový bloger alebo skúsený web designer, oboje systémy sú pre vás skvelými možnosťami.

WordPress vs Drupal

Bezpochyby je WordPress omnoho ľahšie sa naučiť ako Drupal. Nie je však ani zďaleka tak silný alebo bezpečný ako Drupal. Na prácu s programom Drupal nemusíte byť odborníkom na kódovanie, ale na vytvorenie niečoho funkčného budete potrebovať trochu skúseností..

Ak ste na blogovaní nováčikom, potom na WordPress je pre vás lepšou voľbou. Ale ak máte skúsenosti s HTML, Drupal vám dá lepšiu škálovateľnosť.

Aby sme vám pomohli pri rozhodovaní, bližšie sa pozrieme na každú z nich.

WordPress

Oficiálne odkazy 

 • WordPress.org
 • Novinky WordPress
 • Adresár doplnkov WordPress

Webové stránky využívajúce WordPress

 • Forbes
 • Tech Crunch
 • Sony

Začnime tým najobľúbenejším v balení.

WordPress je často považovaný za najlepší CMS pre začiatočníkov a jednoduchých blogerov. Nirav Dave, CTO & Spoluzakladateľ spoločnosti Capsicum Mediaworks si myslí, že existuje viac ako 100 dôvodov, prečo sa vám páči WordPress. Je ideálny pre tých, ktorí chcú mať web v prevádzke hneď. S množstvom dostupných tém, doplnkov a externými nástrojmi môžete vytvárať takmer všetky stránky, na ktoré môžete myslieť za menej ako jeden deň..

Pro # 1: Jednoduché použitie a prispôsobenie

Jedným z výhod, ktorý je najobľúbenejším CMS, je to, že väčšina hostingových platforiem už obsahuje jednoduché inštalačné funkcie pre WordPress. Tieto nástroje na inštaláciu jedným kliknutím šetria veľa času a bránia častým chybám, ktoré spôsobujú noví vlastníci stránok.

Okrem inštalácie, WordPress prístrojová doska tiež je veľmi ľahké obísť CMS. Všetko od blogových príspevkov až po nastavenia webu je tu priamo prístupné. V priebehu niekoľkých minút môžete začať písať svoje vlastné príspevky do blogu. A ak nie ste spokojní so vzhľadu svojho hlavného panela, môžete si vybrať vlastný motív tak, že prejdete na Používatelia > Váš profil a úprava osobných možností.

Osobné-optionsKonfigurácie rozhrania WordPress.

Upozorňujeme, že program WordPress nainštaluje predvolený motív pre nové webové stránky. Môžete to ľahko zmeniť tak, že prejdete na Vzhľad > témy. Aj keď pre WordPress sú k dispozícii tisíce bezplatných tém, stále je ľahké skončiť s generickým webom.

Našťastie každá téma vám umožňuje rýchlo prispôsobiť určité vizuálne prvky, ako sú obrázky na pozadí, ponuky a hlavičky. Okrem tém môžete prispôsobiť aj ďalšie aspekty svojho webu, ako sú ponuky, stránky a systém komentárov.

témyVýber tém WordPress.

Pokiaľ ide o pridávanie funkcií, môžete sa spoľahnúť na WordPress plugins rýchlo integrovať určité funkcie. Či už ide o formulár na prihlásenie, posuvník obrázkov alebo kontaktné formuláre – stačí len nainštalovať správny doplnok a je dobré ísť.

Ak chcete vyhľadať doplnky, ktoré vyhovujú vašim potrebám, prejdite na stránku Doplnky > Pridať nové.

pluginsAdresár doplnkov WordPress.

Pro # 2: Veľa vzdelávacích zdrojov & Vynikajúca komunita

Internet je opäť vďaka svojej popularite naplnený tutoriálmi, príručkami a ďalšími učebnými zdrojmi WordPress. Dobrým miestom na začiatku je WordPress Codex, ktorý je oficiálnym archívom poznatkov CMS. Odpovede na vaše konkrétne otázky nájdete aj na fórach podpory.

Samozrejme nemôžete očakávať, že sa používatelia stanú odborníkmi len čítaním online sprievodcov. Preto je potrebné hľadať viac učebných zdrojov, ktoré vylepšia vaše zručnosti – či už ide o tutoriál série YouTube, eKnihu alebo blog súvisiaci s WordPress. Jednotlivé doplnky a témy sú dodávané aj s ich príručkami, ktoré vám pomôžu čo najlepšie z nich vyťažiť.

Čo sa vám na WordPress nemusí páčiť:

 • Naučiť sa používať každý doplnok môže byť únavné. Aj keď je inštalácia nových doplnkov jednoduchá, používatelia môžu byť zmätení, ako zmeniť svoje nastavenia. Nastavenia doplnku sa väčšinou nachádzajú v ponuke Nastavenia. Doplnky sa môžu integrovať priamo do palubnej dosky, čo uľahčuje ich nájdenie a úpravu.
 • Hĺbkové prispôsobenie vyžaduje znalosť kódovania. WordPress má veľmi vysoký strop, pokiaľ ide o to, čo môžete urobiť. Tým, že pôjdete na vzhľad > Editor, môžete upravovať každý jednotlivý prvok na svojom webe pomocou PHP, HTML a CSS. Experimentovanie s malými zmenami však môže byť nebezpečné, ak neviete, čo robíte. Preto sa musíte učiť tieto jazyky trpezlivo.
 • Niektoré inštalácie doplnkov a tém môžu ohroziť vaše stránky. Okrem knižnice WordPress môžete témy a doplnky získať aj z externých zdrojov. Buďte opatrní, pretože tieto zdroje tretích strán môžu obsahovať chyby zabezpečenia, ktoré ohrozujú integritu vašich webových stránok.
 • WordPress môže mať hlad po zdrojoch. Preťaženie doplnkov môže spomaliť vaše stránky – môže byť kompromitujúca užívateľské skúsenosti a schopnosť vášho webu generovať návštevnosť. Na kompenzáciu možno budete potrebovať výkonnejšie hostingové riešenie, ktoré zvyšuje celkové náklady na údržbu vašich stránok.

joomla

Oficiálne odkazy

 • Joomla.com
 • Joomla novinky
 • Adresár rozšírení Joomla

Populárne webové stránky Powered by Joomla:

 • Lipton
 • linux
 • Harvardská univerzita

Joomla je podobná WordPress v mnohých ohľadoch. Je tiež ľahko použiteľný, ľahko sa inštaluje a dá sa ľahko rozšíriť pomocou moduly – ekvivalent doplnkov WordPress. Výsledkom je, že je to druhá najlepšia voľba pre začiatočníkov.

Pro # 1: Jednoduché použitie a učenie

Hoci vzhľad je vecou preferencie, užívateľské rozhranie Joomly je modernejšie a čistejšie. Jednou z jeho výhod oproti WordPress je to, že ponuky sú už rozšírené na zavádzanie, takže je ľahké obísť CMS a vykonávať funkcie, ako je vytváranie nových článkov, konfigurácia šablón atď..

pomlčkaVnútri systému Joomla.

Začiatočníci však môžu byť viac zastrašovaní, aby preskúmali Joomlu kvôli množstvu dostupných možností. Popri ľavom menu je vpravo hore nad logom „Ovládací panel“ aj ponuka na hornom paneli. Nezabudnite, že niektoré položky v ľavom a hornom paneli sú podobné, vrátane položiek „Obsah“, „Používatelia“ a „Rozšírenia“.

Rovnako ako WordPress, aj Joomla má niektoré štýly a šablóny, ktoré môžu vášmu webu rýchlo dodať výrazný vzhľad. Ale zo všetkých troch systémov na správu obsahu ponúka Joomla najjednoduchšie riešenie, pokiaľ ide o vytváranie sociálnej siete. S platformami ako EasySocial a JomSocial ste od vašej vlastnej webovej stránky sociálnych sietí vzdialení len pár minút.

joomlaRozšírenia Joomla.

Joomla tiež ponúka veľkú podporu prostredníctvom Komunitného portálu. Tu nájdete užitočné informácie, ako sú sprievodcovia, tipy a triky. Môžete sa tiež pozrieť na kontrolný zoznam zabezpečenia, kde nájdete podrobný návod, ako chrániť webovú stránku Joomla.

Pro # 2: Bezproblémové aktualizácie

S aplikáciou WordPress môžu aktualizácie spôsobiť problémy s kompatibilitou s doplnkami a zabrániť správnemu fungovaniu vášho webu. S Joomlou to takmer nikdy neplatí, a preto je z dlhodobého hľadiska o niečo menej únavné.

Ak chcete aktualizovať Joomla, jednoducho sa pozrite do ponuky „Údržba“ a počkajte, kým systém skontroluje nové aktualizácie. CMS, ako aj aktualizácie rozšírení, sa kontrolujú vždy, keď idete do ovládacieho panela, takže ich často kontrolujte.

Pro # 3: Viac vstavaných nastavení

V porovnaní s WordPress je Joomla oveľa komplexnejšia, pokiaľ ide o konfiguráciu. Prejdením do konfigurácie > Globálne môžete zmeniť rôzne nastavenia, napríklad názov webových stránok, predvolené captcha, práva na obsah a povolenia. Môžete tiež zadať nastavenia SEO, ktoré môžu zlepšiť hodnosť vášho webu vo vyhľadávačoch.

Napriek tomu, že má Joomla oveľa viac možností, konfiguračná stránka Joomly je omnoho prehľadnejšia, pretože už agreguje nastavenia všetko komponenty.

možnostiKonfigurácia Joomla

Čo sa vám na Joomle nemusí páčiť

 • Rovnako ako pluginy WordPress, aj moduly si vyžadujú viac času na učenie a údržbu. Okrem toho je počet dostupných modulov pre Joomla oveľa menší ako počet doplnkov pre WordPress.
 • Používateľské rozhranie nie je príliš priateľské pre začiatočníkov. Vzhľadom na dostatok času by sa dalo tvrdiť, že Joomla má lepšie organizačné rozhranie. Ale pre začiatočníkov to môže byť úplne mätúce.

Drupal

Oficiálne odkazy

 • Drupal.org
 • Drupal novinky
 • Drupálne služby

Populárne webové stránky Powered by Drupal:

 • tesla
 • Záznamy spoločnosti Warner Bros
 • University of Oxford

Skúsení vývojári webových stránok potvrdzujú, že Drupal je najvýkonnejší redakčný systém. Je však tiež najťažšie používať. Drupal je vďaka svojej flexibilite druhým najpoužívanejším redakčným systémom na svete, medzi obľúbenými začiatočníkmi však nie je obľúbený..

Pro # 1: Najpokročilejší CMS

Kľúčovým rozdielom medzi systémom Drupal a ostatnými systémami na správu obsahu je postup inštalácie. S programom Drupal ste už požiadaní, aby ste nakonfigurovali svoje stránky počas inštalácie. Postupujte podľa pokynov na obrazovke a budete v poriadku.

drupalInštalácia nového Drupalu.

Napriek tomu, že je Drupal pokročilejší, ponúka jednoduché a minimalistické rozhranie.

Mali by ste mať ľahký prístup k základným funkciám, ako je pridávanie obsahu a inštalácia tém. Všetky sú prístupné z hlavnej ponuky Drupalu, ktorá sa predvolene nachádza v hornej časti stránky.

add-contentPridávanie obsahu do Drupalu.

Pri budovaní rozloženia a štruktúry svojich webových stránok však Drupal postupuje technicky. Napríklad časti webových stránok, ako sú ponuky, hlavičky a obsah, nasledujú systém blokovania. Každý blok je vytvorený a spustený pomocou čistého kódu HTML. Existuje niekoľko vopred pripravených blokov pre bežné prvky, ako sú skratky, päty a správy, ale v budúcnosti pravdepodobne budete tráviť veľa času kódovaním svojich vlastných blokov..

BockVytvorenie vlastného bloku v Drupale.

Našťastie sú stále k dispozícii sprievodcovia, ktorí vám môžu pomôcť naučiť sa a porozumieť tomu, ako používať Drupal. Ponúkajú tiež rozsiahlu dokumentáciu a vynikajúcu podporu prostredníctvom svojich webových stránok. Môžete sa tiež spoľahnúť rozvody ktoré vám môžu poskytnúť vopred nakonfigurované štruktúry a komponenty – čo vám umožní rýchlo vytvoriť konkrétny typ webových stránok bez rozsiahleho kódovania.

Pro # 2: Enterprise-Grade Security

Pokiaľ ide o redakčný systém, ktorý ovláda webové stránky vlády, nie je dôvod pochybovať o bezpečnostných možnostiach spoločnosti Drupal. Akonáhle sa zistia bezpečnostné chyby, okamžite ich zverejnia na svojich stránkach, aby používateľov udržali informovanosť.

Môžete tiež prejsť na Spravovať > konfigurácia > systém > Cron, aby CMS mohol automaticky kontrolovať aktualizácie.

cronSpúšťanie úloh cron vo vnútri Drupalu.

Keďže stránky využívajúce technológiu Drupal spoliehajú na doplnky menej, zvyčajne dosahujú lepšiu výkonnosť – pokiaľ sú správne nakonfigurované. Hlavným dôvodom je to, že sú menej náročné na zdroje.

Čo sa vám na Drupale nemusí páčiť

 • Drupal má strmé učenie. Ak chcete úspešne vytvoriť „kompletnú“ webovú stránku, musíte si zašpiniť ruky a naučiť sa základy kódovania. Pre začiatočníkov je náročné spoznať CMS.
 • Hlavné aktualizácie si vyžadujú intenzívnu prácu. Napríklad upgrade na Drupal 8 z Drupal 7 je kompletným prepracovaním. Aj keď sa obsah dá ľahko preniesť do novšieho CMS, možno budete musieť niektoré svoje kódy znova napísať.

WordPress vs Joomla vs. Drupal – Ktorý z nich je najlepší pre začiatočníkov?

David Attard v spoločnosti Dart Creation odporučil WordPress ako CMS pre začiatočníkov. “Ako webdizajnér, ktorý použil všetky tri vyššie uvedené CMS, vám môžem bez pochybností povedať, že WordPress je určite najjednoduchší z týchto troch.”

Joomla je už dlhšie ako CMS a zameriava sa hlavne na aspekty vecí CMS, zatiaľ čo WordPress začal ako blog, ktorý sa potom rozšíril na CMS.

Aj keď sa WordPress vždy sústreďoval na udržiavanie jednoduchosti vecí, so všeobecnou myšlienkou, že ju používa verejnosť, publikum Joomly bolo vždy trochu viac technické. V skutočnosti sa väčšina začiatočníkov Joomly bude sťažovať na strmú krivku učenia – aj keď už raz skončíte, je to veľmi silné. Určite však, ak ste museli mať niekoho rýchlo vytvoriť webovú stránku bez väčších predchádzajúcich vedomostí, WordPress je spôsob, ako ísť.

Drupal na druhej strane bol vždy trochu špecializovaným nástrojom pre dizajnérov / vývojárov a vždy bol určený na to, aby ho vývojári, ktorí pracujú na webových stránkach pre svojich klientov, využívali a stavali na nich.

David Attard, DART Creations

Jerry Virgo, majiteľ spoločnosti Virgo Web Design, uvádza, že „Všetky 3 môžu vytvárať skvelé webové stránky – ale s popularitou WordPress má viac možností dizajnu tém, ktoré [sú] obrovskou výhodou pre začiatočníkov, takže je ľahké ju odporučiť ako go- pre začiatočníkov. “

Z týchto troch je Drupal zďaleka najhorší pre začiatočníkov. Jeho intuitívne užívateľské rozhranie je ťažko použiteľné a veľa úloh sa najlepšie vykonáva pomocou príkazového riadku, čo vedie k strmej krivke učenia..

WordPress má najjednoduchšie použiteľné rozhranie a je tiež najjednoduchšie rozvíjať ho, pretože používatelia sú s programovaním pohodlnejší.

Joomla je niekde medzi tým, pretože jeho používateľské rozhranie je takmer rovnako jednoduché ako WordPress, zatiaľ čo stále má modernejšiu architektúru (MVC), vývoj a modifikácia rozšírení však bude mať aj krivku učenia, pretože architektúra MVC je ťažšie pochopiť..

Moderná architektúra a zdedený vývojový rámec, ako Drupal a Joomla, sú pre vývojárov skvelé, ale začiatočníci budú mať s WordPress menej problémov..

Jerry Virgo, Virgo Web Design

Reed Adler z agentúry Comrade Web Agency uviedol, že ich klienti si vybrali WordPress v porovnaní s ostatnými. „Pokiaľ ide o jednoduché používanie, naši klienti si väčšinou vybrali WordPress.“

Ako profesionálny dizajn webových stránok & vývojová spoločnosť so sídlom v Chicagu, vytvárame webové stránky už takmer deväť rokov. Prirodzene, experimentovali sme s rôznymi platformami.

[Naši klienti] nám hovoria, že správa ich webových stránok nebola nikdy jednoduchšia [pomocou WordPress]. Schopnosť pridávať, mazať a upravovať text, fotografie a dokonca aj videá im dáva pocit kontroly nad vlastným digitálnym osudom..

Začiatočníci milujú intuitívne funkcie WordPress; a najmä schopnosť udeliť návrat k predchádzajúcim uloženým verziám. Ak sa „vylepšenia“ stránky vymknú z rúk, môžu začať znova bez problémov.

Naproti tomu Drupal predstavuje nadbytok možností a často zamieňa začínajúcich webmasterov. Joomla, v snahe obslúžiť možnosti na striebornom tanieri, navíja duplikáty tlačidiel & odkazy, ktoré dosahujú rovnakú funkčnosť.

Reed Adler, súdna webová agentúra

Nick Savov, riaditeľ podpory v spoločnosti OSTraining, zvolil WordPress za najlepší redakčný systém pre absolútnych začiatočníkov. “Pretože OSTraining je číslo jedna na svete pre školenia open source CMS, sme v jedinečnej pozícii objektívne analyzovať tieto 3 CMS.”

Pre úplných začiatočníkov je WordPress určite tým najlepším CMS, s ktorým môžete začať. Je to jednoduché a ľahko použiteľné. Používateľské rozhranie je úvodné a keď sa naučíte jednoduchý pracovný postup, budete môcť stránku ľahko spravovať.

Pretože má viac ako 25% webu, má veľkú komunitu a ekosystém. Spoločnosti a jednotlivci vytvorili širokú škálu produktov a služieb na podporu vás a vašich webových stránok.

Napríklad existujú spoločnosti zaoberajúce sa témami, hostingové spoločnosti špecifické pre WordPress a vzdelávacie spoločnosti.

Ak potrebujete doplnok na rozšírenie schopností WordPress, je k dispozícii 50 000. Vyhľadávanie doplnkov uľahčuje vyhľadanie toho, čo potrebujete, a objavovanie nových.

A konečne, WordPress ponúka vynikajúcu spätnú kompatibilitu medzi aktualizáciami.

Z týchto dôvodov je WordPress našou najlepšou voľbou pre úplných začiatočníkov.

Rýchly zábal

Vybratie CMS je zásadným krokom pre budúcich vlastníkov stránok. Nezabudnite kopať hlboko, aby ste určili správnu platformu, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me