Čo je subdoména? A ako ho vytvoriť? (2020)

WordPress ponuky

„Čo je to subdoména?“ Môžete sa spýtať. Najobľúbenejšou definíciou je „podmnožina väčšieho názvu domény“. To však neznie veľmi podobne ako v angličtine?

Uľahčime pochopenie príkladu. Najprv štandardný názov domény:

Štandardný názov domény

Ako vidíte, bežný názov domény obsahuje niekoľko komponentov. Dva najvýznamnejšie z nich sú:

 • TLD – doména najvyššej úrovne – ktorá sa tiež bežne označuje ako rozšírenie domény. Táto časť predstavuje vaše známe .com, .net, .org alebo čokoľvek iné, čo je vaše rozšírenie domény.
 • SLD – doména druhej úrovne – čo je časť, ktorú si vyberiete pri registrácii svojho nového názvu domény a je to váš jedinečný identifikátor názvu domény.

Tu je odpoveď na otázku: „Čo je to subdoména?“

Čo je subdoména

V nominálnej hodnote je to veľmi podobné. Hlavným rozdielom je jedno ďalšie slovo naľavo od SLD domény (v našom príklade blog). Táto dodatočná časť je vaša subdoména identifikátor.

Takže, a subdoména je druh názvu domény, ktorý je súčasťou väčšieho názvu domény. Alebo, ako to niektorí ľudia nazývajú, a subdoména je podradená doména väčšej rodičovskej domény.

Dve otázky s tým: Prečo a ako?

Začnime prvými:

Prečo možno potrebujete subdoménu

„Čo je to subdoména?“ Je jedna vec, ale prečo ju potrebujete?

Najbežnejším scenárom, v ktorom sa subdoména používa, je usporiadanie alebo rozdelenie webového obsahu do sekcií. Význam subdomén je vynikajúci, ak chcete vytvoriť samostatný katalóg obsahu, ktorý bude slúžiť na iný účel ako na hlavnej doméne.

V praxi vytvorenie novej subdomény zvyčajne vyžaduje spustenie nového webu v tejto subdoméne – web, ktorý je viac-menej oddelený od vášho hlavného webu (web pod hlavnou doménou).

Tu je niekoľko populárnych príkladov, pre ktoré sa subdomény používajú:

 • Spustenie samostatného elektronického obchodu, ktorý nie je na vašom hlavnom webe. Napríklad „Joe’s Winery“ môže chcieť sprístupniť svoj obchod na adrese store.joeswinery.com, zatiaľ čo ich hlavná webová stránka zostáva na joeswinery.com..
 • Spustenie blogu na blogu.YOURDOMAIN.com.
 • Spustenie fóra, na ktorom môžu vaši zákazníci alebo publikum vzájomne spolupracovať na fóre.YOURDOMAIN.com.
 • Vytvorenie ďalšej jazykovej verzie vášho webu na adrese es.YOURDOMAIN.com.
 • Vytváranie podsekcií vášho webu pre rôzne segmenty návštevníkov na základe ich polohy. Napríklad, ak sa pokúsite navštíviť Craigslist, keď ste vo Philadelphii, budete automaticky presmerovaný na philadelphia.craigslist.org.

Toto sú len niektoré z možností, a vďaka tejto odlišnej povahe subdomén sú ideálne na vytváranie nových webových stránok, ktoré sa javia ako pôvodné adresy..

Cieľom je používať subdomény iba vtedy, ak máte dostatok obsahu na naplnenie každej z nich. Alebo, ak máte obsah alebo časti svojho podnikania, ktoré si zaslúžia vlastný priestor – napríklad Nike má celú samostatnú časť venovanú kariére na jobs.nike.com..

Celkovo možno povedať, že použitie subdomén v situáciách, ako je uvedené vyššie, pre návštevníka objasní veci. Napríklad budú vedieť, že obchod.YOURDOMAIN.com je miesto, kde si môžu kúpiť vaše produkty.

Nakoniec, keď už subdoménu nepotrebujete, stačí ju vypnúť pomocou niekoľkých kliknutí a presmerovať všetku návštevnosť na primárnu doménu.

Ako vytvoriť subdoménu

Keď máte zaregistrovaný štandardný názov domény, proces vytvorenia novej subdomény má dve časti:

 1. Prišiel s subdoménou, ktorú chcete vytvoriť.
 2. Povolenie a presmerovanie na váš nový web (alebo na tretiu stranu).

Č. 1 je jednoduchšia fáza. V podstate všetko, čo musíte urobiť, je prísť s krátkou subdoménou, ktorá vyhovuje vášmu účelu.

Vo všeobecnosti môže subdoména pozostávať z ľubovoľného počtu alfanumerických znakov (a-z, A-Z, 0-9) a spojovníkov (povolené, ak sú obklopené inými znakmi alebo číslicami), bez medzier. To sa však líši v závislosti od rôznych registrátorov domén, preto je najlepšie skontrolovať ich u vás.

Prípadne môžete ísť na niektorú z populárnych subdomén, ako sú napríklad vyššie uvedené: Obchod, blog, jazyky (napríklad es), miesta (napríklad philadelphia), fórum, udalosti, komunita, pomoc, správy a pracovné miesta..

Č. 2 môže byť trochu zložitejšie. Je to preto, že na uskutočnenie tohto procesu musíte nielen povoliť samotnú subdoménu, ale tiež ju niekde nasmerovať na web. Niekde to môže byť:

 • časť existujúcej webovej stránky
 • vaše úplne nové webové stránky
 • webové stránky alebo adresy URL tretích strán.

Presné kroky sa zvyčajne líšia v závislosti od vášho registrátora domény a / alebo webového hostiteľa. Jedno je však isté: Veci budú omnoho jednoduchšie, ak ste s rovnakou spoločnosťou, pokiaľ ide o názov vašej domény aj o hosťovanie, o tom tu hovoríme. Dôvodom je skutočnosť, že všetko nastavenie môžete obvykle vykonať na jednom používateľskom paneli, zatiaľ čo keď máte svoju doménu a hosting spracované samostatnými spoločnosťami, musíte s každou z nich prejsť požadovanými návrhmi..

Tu je niekoľko odkazov, ktoré poukazujú na konkrétne návody na základe toho, kde máte zaregistrované svoje doménové meno:

 • Namecheap → kliknite sem
 • GoDaddy → kliknite sem
 • Enom → kliknite sem
 • OVH → kliknite sem
 • 1 a1 → kliknite sem
 • SiteGround → kliknite sem
 • HostGator → kliknite sem

Nakoniec uvádzame niekoľko často kladených otázok týkajúcich sa subdomén:

Časté otázky týkajúce sa „Čo je subdoména?“

„Aký je rozdiel medzi subdoménou a názvom domény?“

 • Názov domény je hlavná adresa vášho webu na internete (napr. YOURDOMAIN.com)..
 • Subdoména je názov „podradená doména“, ktorý je pod názvom „nadradená doména“ (napr. Blog.YOURDOMAIN.com). Nemôžete mať subdoménu bez hlavného názvu domény nad ňou.

„Musím si kúpiť doménové meno, aby som mohol nastaviť subdoménu?“

 • Áno. Subdoménu môžete vytvoriť iba pod štandardným názvom domény, ktorý už vlastníte.

„Koľko subdomén môžem vytvoriť pre názov svojej hlavnej domény?“

 • Závisí to od vášho registrátora domény. Napríklad pomocou GoDaddy môžete vytvoriť až 100 subdomén na názov domény.

„Musím platiť za nové subdomény?“

 • Najčastejšie nie, ale záleží to na registrátorovi vašej domény.

„Môžem vytvoriť samostatný nový web na subdoméne?“

 • Áno. Toto je v skutočnosti najbežnejší scenár.

„Môžem nasmerovať subdoménu na samostatný obsah na mojom aktuálnom webe?“

 • Áno. Toto je potenciálne skvelý spôsob, ako upozorniť na najdôležitejšie časti obsahu.

Je „www“ subdoménou?

 • Technicky áno. Je to však špeciálny typ subdomény, ktorá zvyčajne odkazuje na presne rovnakú webovú stránku ako hlavný názov domény. Napríklad www.winningwp.com je to isté ako winwp.com.

Takže tu to máte! To je naša odpoveď na to, čo je subdoména a ako ju vytvoriť. Ak potrebujete niečo objasniť, neváhajte nás zasiahnuť do komentárov. Ak sa chcete dozvedieť viac o názvoch domén, prečítajte si aj ďalšie príspevky v tejto sérii.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me